RUHSAL YANSIMALAR VİYOLONSEL ÇALIŞMALARI

Hayallerden oluşan bir gezegen... Sadece mutluluk ve türevlerinin varolabildiği, melankolinin güzellikle yoğrulduğu bir diyarda müziğin peşine düşmüş buldum kendimi. Bu yolda bir çok yeni arkadaşım oldu. Orman perileri, Ejderhalar, Konuşan bilge ağaçlar ... 2013 yılının ilk günlerinde yazmaya başladığım “5.Mevsim” adlı senfonik çalışmam benim için yeni müziğimin başlangıcı oldu. Bu,benim için farkındalığın senfonik haliydi ve “Ruhsal Yansımalar” kitabımın temelini oluşturdu. 2006-2015 yılları arasında yazdığım çalışmalardan oluşan kitabımda kendi ruhsal hallerimi, hayallerimi, bazen kaçıp saklandığım bu fantastik dünyamı, değerli çellist dostlarımla paylaşıyor olmak benim için büyük mutluluktur. Müzik, dinleyiciyi ve icracıyı bestecinin o an ki ruh haline götürmelidir. Bu, bir çok mantalite acısından sadece bir kaçış olarak değerlendirilse de, aslında ruhsal olarak bir varolma biçimidir. Çalışmalarımda tercih ettiğim tonaliteler viyolonsel için en uygun tınılardan seçilmiş, eserlerin karekteristik özelliği açısından uygunluğuda göze alınmıştır.
Biraz kitaptaki eserlerden size bahsetmek istiyorum.
Kitap Temini için iletişime geçiniz


PERİ TOZU

Antik Yunan ve caz müziği tınılarından oluşan minimal bir müziktir. Bu çalışmada biraz mitolojik bir his bırakmak için viyolonseli antik bir çalgı gibi düşünmek gerekir. Peri tozu, perinin sihir yapmak için kullandığı değneğinin geride bıraktığı ışıltıdır. Bu etkiyi sağlayabilmek için, viyolonselde harmonik sesleri, piyanoda tiz sesleri kullanmaya çalıştım.

HYPNOTIC RESONANCE ( UYKUSAL TITREŞIMLER)

Viyolonsel - Piyano için Minimal Müzik
Hypnose ( Hipnoz), Antik Yunanda uyku tanrısının ismidir. Uykunun ilk evrelerinde beynimiz alfa dalga boyundadır. Rahatlama hissi, farkındalık, huzurlu olma, uykunun ilk aşamaları alfa dalgalarını oluşturuyor. Viyolonselin çaldığı ilk cümlenin tekrarları, uykuya kadar uzanan bu aşamaları anlatır. Yorumcu her tekrara bu duyguları yansıtmalıdır. Piyano, akıcı ama bir o kadar da durağan olmalıdır. Müziğin içinde var olan karşıt değişiklikleri viyolonsel ve piyano tek bir çalgı gibi hissettirmelidir. Bu karşıt değişiklikler evrensel titreşimleri sembolize eder. Evrende ki herşeyin bir titreşimi vardır. Hypnotic Resonance, gizemli ve bilimsel bir minimal müzik çalışmasıdır.

THE SPIRIT OF CELLO ( ÇELLO RUHU)

Viyolonsel - Piyano için Minimal Müzik
Şimdiye kadar çaldığım en güzel enstruman olan bugün ki çalgımın hikayesini anlatan çello-piyano için yazmış olduğum minimal müziktir. Viyolonselin tınısına en çok uyan tonalitelerden Bbm tonda yazdığım bu çalışmada, viyolonseli insanlaştırıp, doğumundan bugüne kadar tanıklık ettiği yaşantıları, anıları, sessizliği viyolonselin dilinden,müzikal olarak anlatmaya çalıştım. “The Spirit of Cello” yu, böyle güzel bir enstrumana sahip olmama neden olduğu için eseri bu çalgının yaratıcısı Luthier Oğuz Demir'e ithaf ediyorum.

GÜZ

Viyolonsel – Piyano için Pentatonik-Makamsal Müzik
İsteğe bağlı tempoda, Çello – Piyanonun karşılıklı pentatonik arpejleriyle başlar. Müzik daha sonra tonal bir hal almış gibi duyulsada bu pek uzun sürmez ve müzik makamsal bir karaktere dönüşür. Güzü, bir sonbahar günü aramızdan sessizce ayrılan değerli hocam Yusuf HABİBOV için yazdım. Azeri Müziği etkisi eserin sonlarına doğru daha belirginleşiyor ve çello ve piyano bu güzel ruh için müziği saygıyla sonlandırıyor.

VAPUR

Viyolonsel – Piyano için Latin Caz Müziği
Bir İstanbul yazında, Kadıköyden adalara gitmek için iskele girişinde bekleyen insanların telaşları ... İskelenin kapalı salonunda sanki Karayiplerden egzotik bir atomosfer... Garip mutlu bir telaş. Sabırsızlıkla beklenen vapurun iskeleye yanaşması ve insanların vapura hücumu. Vapur adlı çalışmam, okuduğum Gabriel Garcia Marquez romanlarından birçok sahnenin o anda gözümün önünde canlanmasıyla başladı. Bu yüzden ortaya Viyolonsel – Piyano için Latin Caz müziği türünde bir çalışma çıktı.

PARTİTA

Solo Viyolonsel için
Üç bölümden oluşan bu eserin, ilk iki bölümünü 2006 yılında yazdım. Son bölümünü ise ancak 2014 yılı sonlarında bitirebildim. Eser Atonal-Modal stillde solo viyolonsel için yazıldı. 4/4’lük, 9/8 aksak gibi ölçü sayılarını kullandım. Tonal ve makamsal müzikle ifade edemeğim duyguları eser içerinde bazı yerlerde atonal olarak göstermeye çalıştım. Eser içerisinde Anadolu’nun birçok yerinden izler bulmak mümkün. Birçok farklı yay tekniği ve iyi bir performans gerektiren konser çalışmasıdır. Bu eseri Azerbaycan Haşk Sanatçısı Prof.Eldar İSKENDEROV’ a ithaf ediyorum.

TILSIM

Flüt - Viyolonsel - Piyano Trio
Tılsım; gerçek dünyadan kaçmaya çalıştığım zamanlarda yazdığım müziklerdendir. Sihirli bir ormanda yüzlerce yıllık bir ağaç... Tek bir hayali var.” İnsan olmak” Orman Perisi o hayali gerekleştirmek için ağacın gövdesine bir Tılsım çizer ve ağaç bir insana dönüşür. Ağaç adam insanlığı tanıdıkça pişmanlık duyar, ormanını özleyip tekrar ağaç olmak ister. Flüt, Orman Perisini; çello yaşlı ağacı; piyano ağacın kaderini sembolize eder.

TANGO DE DILLA

Flüt - Viyolonsel - Piyano Trio
Tango de Dilla, orjinalinde viyolonsel ve akordion için bestelediğim bir tür tango müziğidir. Daha sonraki zamanlarda oda orkestrası için tekrar düzenledim. Son olarak da trio olarak bu kitabıma eklemeye karar verdim.

TİSA

Soprano - Viyolonsel - Piyano Trio
Uçsuz bucaksız evrenin bir köşesinde, Hangonema Galaksisinde ki, Tfunageltic ikiz yıldız sisteminde bulunan Naburivataca adında bir gezegen... Ejderhaların yaşadığı bu diyarda, adı Tisa olan bilge bir rehber ejderha... Eserin sözleride bu gezegende konuşulan bir dilde yazılmıştır. “Naburivataca Magu Tisa” o gezegende tekrar edilen bir çeşit mantra... Yazmış olduğum bu trio fantastik-kozmik öğeler taşıyan bir müziktir. Soprano ezgisi “Altın Oran ve Pi Sayısı” kullanarak yazılmıştır. Eserin tonaliteside bu yolla belirlenmiştir.

.

"Melih SELEN ile tanınmış Koro şefi Prof.Dr. Yusuf Habibov vasıtasıyla tanıştım. Kendisi başarılı bir çellist ve öğretmenlik ile sınırlı kalmayan M.Selen aynı zamanda da bir bestekar olarak tanınmaktadır. İlk kitabı olan “Makamsal Viyolonsel Etütleri” çıktığı zaman kendsine “Büyük ve önemli bir İş çıkartmışsın” demiştim”. Daha sonra ise kendi kitabım olan “Çello’ya İlk Adım -1” de bu makamsal etütlerden birine yer verdim. “Ruhsal Yansımalar – Melih Selen Viyolonsel Çalışmları” adlı ikinci kitabınıda oldukça başarılı buldum. Viyolonsel Repertuarına kazandırdığı bu eserler için kendisini kutluyor, bizim kültür dünyamıza yeni başarılarının devamını diliyorum. "

Azerbaycan Halk Sanatçısı Prof.Dr. Eldar İskenderov